12 maja 2024r. Imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Przeniesienie przychodni do kompleksu szpitalnego

          W ostatnich dniach nastąpiło przeniesienie większości poradni specjalistycznych z budynku przy ulicy Staszica w Garwolinie do nowo wybudowanego budynku szpitala przy ul. Lubelskiej. Decyzja ta wzbudziła liczne kontrowersje. Pozwolę sobie omówić kilka przesłanek które spowodowały, że podjąłem taką decyzję.

           Najważniejszym czynnikiem, który spowodował przeniesienie poradni specjalistycznych jest dużo szersze zaplecze diagnostyczne, które znajduje się w szpitalu. Medycyna XXI wieku tym między innymi różni się od XIX wiecznej, że aby efektywnie przeprowadzić proces diagnostyczny i po postawieniu trafnej diagnozy skutecznie pomagać choremu potrzebne są nowoczesne badania dodatkowe.

          W budynku przy ulicy Lubelskiej dysponujemy możliwością wykonania badań rentgenowskich, tomografii komputerowej, USG, również z funkcją Dopplera, i ECHO, endoskopowych , najnowocześniejszym w powiecie laboratorium biochemicznym. Mam nadzieję że już wkrótce poszerzymy nasze możliwości o badania bakteriologiczne.

          

Tego wszystkiego nie było w przychodni przy ulicy Staszica. Czułem ogromne zażenowanie mając świadomość, że poradnia chirurgiczna i ortopedyczna nie mają zabezpieczenia w pracowni RTG, że nie można wykonać badania Dopplerowskiego u osób cierpiących na schorzenia naczyń, czy też badania ECHO u osób z problemami kardiologicznymi.

            Cóż z tego, że poradnie mieściły się przy ulicy Staszica, jeżeli chory po wizycie u lekarza i tak musiał jechać do szpitala przy ul. Lubelskiej, aby wykonać niezbędne badania, zwłaszcza obrazowe, a potem z ich wynikami ponownie wracać na ulicę Staszica aby specjalista mógł te wyniki ocenić i wdrożyć adekwatne postępowanie.

            Jak najbardziej słusznie odpowiednie zaplecze diagnostyczne jest również warunkiem sine qua non aby uzyskać kontrakt na finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

           Oczywiście nowoczesna aparatura diagnostyczna jest bardzo kosztowna i nie ma możliwości ekonomicznych aby utrzymywać takie same aparaty na ulicy Staszica i Lubelskiej każdy wykorzystywany w niewielkim stopniu. Aktualnie z naszego zintegrowanego zaplecza diagnostycznego mogą korzystać zarówno chorzy szpitalni jak i pacjenci poradni specjalistycznych.

           To, że w jednym miejscu skoncentrowani są lekarze różnych specjalności, również ci, którzy pracują tylko w szpitalu umożliwia na bieżąco wymianę doświadczeń, uzyskanie konsultacji, co pozwoli skuteczniej leczyć zarówno chorych szpitalnych jak i tych, którzy zechcą skorzystać z oferty przeniesionych poradni specjalistycznych.

           Problem komunikacyjny wydaje mi się jest bardziej problemem pewnych nawyków, a nie faktycznego istotnego utrudnienia. Świat w którym żyjemy zmienia się. Coraz więcej osób zamiast codziennych zakupów w małym sklepiku wybiera wyjazd raz na kilka dni do dużego marketu mającego dogodny parking i nieporównanie bogatsza ofertę. Samochód będący do niedawna dobrem luksusowym jest obecnie dostępny dla większości rodzin. Zwróciłem się z prośbą do dyrekcji PKS aby rozważyła zwiększenie częstotliwości kursów autobusowych pomiędzy centrum Garwolina a szpitalem. Być może również przewoźnicy prywatni będą zainteresowani aby przygotować ofertę dla osób chcących przejechać z centrum Garwolina do szpitala.

            Biorąc to wszystko pod uwagę jestem przekonany, że ta zmiana po naturalnym okresie pewnej rezerwy spotka się ze zrozumieniem i akceptacją naszych mieszkańców i pacjentów.

Krzysztof Żochowski